Ektomorfik – kiedy chudość jest problemem

ektomorfik

 

Jem wszystko, dużo, ciągle i nie mogę przytyć – dla wielu te słowa to spełnienie wszelkich marzeń, jednak tak naprawdę bycie ektomorfikiem może być uciążliwe. Tym bardziej jeśli osoba o takim typie sylwetki chciałaby nabrać masy mięśniowej. Na szczęście istnieją sposoby, by opanować nawet najszybszy metabolizm – wystarczy odpowiednia dieta i przestrzeganie prostych zasad odnośnie treningów.

 

Dieta dla ektomorfika

Ogromną zaletą w byciu ektomorfikiem jest to, że można jeść praktycznie wszystko – oczywiście o ile zapewnia nam to odżywcze składniki oraz kompleksy witamin i minerałów. Ważną zasadą jest jednak to, by nie posilać się częściej niż 3-4 razy dziennie. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy w stanie stopniowo spowalniać metabolizm i wymuszać na nim gromadzenie zapasów. Odpadają więc wszelkie przekąski, batony czy nawet słodkie napoje między głównymi posiłkami.

Ektomorfik, który chce przytyć, może spożywać aż 4500 kcal dziennie lub 50-60 kcal na każdy kilogram ciała w początkowej fazie nabierania masy, a następnie sukcesywnie zwiększać tę liczbę o kolejne 10 kcal. Ważne jest, aby chociaż połowa kalorii pochodziła z węglowodanów, 20% z tłuszczy i 30% z białek.

Odżywki dla ektomorfików

W przypadku osób o normalnej sylwetce zażywanie suplementów jest opcjonalne, jednak jeśli charakteryzujemy się budową ektomorfika, to będą one swoistą koniecznością, aby wyrzeźbić spektakularne mięśnie. Organizm ektomorfika bardzo szybko wprowadza się w stan katabolizmu i wykorzystuje tkanki mięśniowe jako źródło energii nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym – właśnie dlatego tak istotne jest, aby zapewnić mu ciągły dostęp do składników odżywczych i związków budujących mięśnie. Specjaliści zalecają:

 1. Gainery – zawierają w sobie wszystko to, co jest potrzebne do rozpoczęcia treningu – białka (30%) oraz węglowodany (70%).
 2. BCAA – to połączenie trzech rozgałęzionych aminokwasów leucyny, waliny i izoleucyny. Stanowią one aż 33% białek mięśniowych i są niezbędne w procesie ich wzrostu. Są więc ważnym budulcem mięśni i mają sile działanie anaboliczne.
 3. Kreatyna – jest połączeniem trzech różnych aminokwasów: glicyny, argininy, i metioniny. Kreatyna jest cząsteczką wytwarzaną w organizmie, w którym przechowywane są grupy fosforanowe o wysokiej energii w postaci fosforanu kreatyny – ATP, który jest źródłem energii dla organizmu.
 4. Białko o różnym czasie wchłaniania – przed treningiem sprawdzi się więc białko serwatkowe, a na noc kazeinowe. Często dobry wyborem są białka kompleksowe. Całodobowy dostęp do białka jest dla organizmu ektomorfika czymś niezwykle ważnym i bez odpowiedniego zapasu mięśnie nie będą w stanie przeciwdziałać katabolizmowi.

Jak ćwiczyć będąc ektomorfikiem?

 1. Bądź cierpliwy – mięśnie pojawią się później, niż w przypadku zwykłych sylwetek, jednak bez obaw – na pewno zobaczysz efekty.
 2. Wykonuj jak najwięcej ćwiczeń siłowych, nie aerobowych.
 3. Rozgrzewka cardio nie powinna być dłuższa niż 10 min.
 4. Każde ćwiczenie wykonuj z jak największą precyzją.
 5. Rób mniej powtórzeń, jednak korzystaj z większych ciężarów.
 6. Trenuj krótko, ale intensywnie.
 • Creatine 1250 Mega Caps to suplement diety zawierający wysokiej jakości monohydrat kreatyny, który:
  – jest najszybszym źródłem energii
  – wspomaga rozwój mięśni
  – zwiększa siłę mięśni
  – jest wysoce przyswajalny
  – zwiększa wytrzymałość organizmu
  – działanie antykataboliczne
  – 1250 mg kreatyny w jednej kapsułce

 • Mass Up Activlab 5000 g:
  – zwiększa masę mięśniową przy szybkim metabolizmie
  – dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe
  – regeneruje mięśnie
  – zapobiega katabolizmowi

 • Nowa wersja najlepszej odżywki na masę !!

  Mutant Mass od firmy PVL to odżywka, która:
  – zawiera mieszankę węglowodanów o niskim IG
  – pozwala na szybki przyrost masy mięśniowej
  – ma 10 rodzajów białek o różnym czasie wchłaniania
  – posiada duże dawki OMEGA 3 i 6, EFA, CLA oraz MCT
  – zawiera kompleks składników transportujących mikroelementy
  – dostarcza dodatkowych kalorii
  – stanowi świetne źródło energii

Napisany w Motywacja przez Glutamina24.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *