Owoce granatu – właściwości zdrowotne

Owoce granatu

Granaty są jednymi z najzdrowszych owoców na ziemi. Zawierają szereg pożytecznych związków roślinnych, niedoścignioną ilość składników odżywczych oraz witamin. Dzięki ich spożywaniu możemy obniżyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób.

Składniki odżywcze owoców granatu

Porcja 175 gramów owocu zawiera:
Kalorie: 144.
Błonnik: 7 gramów.
Białko: 3 gramy.
Witamina C: 30% RDA.
Witamina K: 36% RDA.
Kwas foliowy: 16% RDA.
Potas: 12% RDA.

Właściwości zdrowotne granatu

1. Naturalny afrodyzjak
W wielu kulturach granaty zostały powiązane z płodnością. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Queen Margaret w Edynburgu udowodniło, że spożycie czystego soku z granatów znacząco podnosi poziom testosteronu (średnio o 24 procent) i ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi oraz ogólne samopoczucie.

2. Zmniejsza bóle stawów
Zapalenie stawów jest jedną z coraz częściej występujących chorób, powoduje ból i sztywność kończyn, a stany te mogą pogorszać się wraz z wiekiem. W samych Stanach Zjednoczonych istnieją ponad 3 miliony przypadków zapalenia stawów każdego roku. Granaty są źródłem antyoksydantów zwanych flawonoidami, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym.

3. Wspomaga walkę z nowotworami
Wykazano, że związki zawarte w granatach mogą zwalczać komórki nowotworowe. Ekstrakty z tego owocu wykorzystuje się w leczeniu raka piersi. Spożywanie granatów może również spowolnić rozwój raka prostaty.

4. Niższe ciśnienie krwi
Nasiona granatu zawierają różne rodzaje przeciwutleniaczy i bioaktywnych polifenoli, które promują zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Badanie z 2013 roku wykazało, że spożywanie soku z granatów należy rozpatrywać w kontekście profilaktyki nadciśnienia.

5. Działanie antybakteryjne
Granaty zawierają setki różnych związków bioaktywnych, w tym kwas elagowy, kwas punicynowy, flawonoidy, antocyjany, antocyjanidyny czy flawonole. Granaty były wykorzystywane od czasów starożytnych w leczeniu wielu schorzeń, w tym zakażeń pasożytniczych i bakteryjnych, biegunek, owrzodzeń, krwotoków i powikłań oddechowych. Nic więc dziwnego, że granaty zostały zasugerowane w celu stworzenia bakterii probiotycznych, zwiększając tym samym swoje korzystne działanie w zwalczaniu infekcji bakteryjnych.

6. Poprawa zdrowia serca
Choroby serca są głównym powodem śmierci w Krajach Zachodnich. Granat zawiera przeciwutleniacze na wyższym poziomie niż w wielu innych owocach, a sok z granatów może blokować lub spowolnić gromadzenie się cholesterolu w tętnicach nawet u ludzi, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

7. Lepsza pamięć
Badania wykazały, że pamięć i inne funkcje poznawcze zależne są od poziomu polifenolów, które występują obficie w nasionach i soku z granatów. Przeprowadzono badanie z udziałem osób starszych. Ci, którzy codzienne spożywali owoce granatu wykazywali się polepszeniem kondycji umysłowej – byli w stanie zapamiętać (i przypomnieć sobie) więcej oraz poprawiła się ich zdolność komunikacji. Ponadto badania na zwierzętach prowadzone przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Loma Linda wykazały neuroprotekcyjne korzyści ze spożywania granatów. Ustalono, że włączenie granatów do codziennej diety może pomóc opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera.

 • Chela Cynk to suplement diety, który:
  – reguluje gospodarkę hormonalną
  – poprawia ogólne samopoczucie
  – wpływa na kondycję zdrowotną
  – przyspiesza regenerację
  – poprawia jakość snu
  – wpływa pozytywnie na życie seksualne

 • Suplement Magnesium Citrate firmy 7 Nutrition:

  – uczestniczy w wytwarzaniu energii

  – bierze udział w przemianach węglowodanów, białek oraz tłuszczów

  – stabilizuje czynności błon komórkowych

  – usprawnia pracę serca

  – zmniejsza pobudliwość mięśnia sercowego

  – przeciwdziła niedotlenieniu serca

  – rozszerza naczynia krwionośne

  – zmniejsza napięcie nerwowo-mięśniowe

  – działa regeneracyjnie

  – działa uspokajająco – pozytywnie wpływa na układ nerwowy

 • MyVita MSM 500 to suplement który:

  – korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie

  – działa antyoksydacyjnie

  – nie powoduje gazów i przykrego zapachu skóry

  – skutecznie przyczynia się do otruwania organizmu

 • Multipack Sport firmy Trec to kompleks witamin, minerałów, który:
  – poprawia metabolizm
  – wsiera organizm podczas treningu
  – uzuepełnia niedobry witamin i minerałów
  – dodaje energii
  – zmniejsza odczucie zmęczenia

Napisany w Zdrowie przez Glutamina24.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *