Piperyna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

piperyna

Pieprz to przyprawa, która jest obecna w każdym domu niemal na całym świecie. Używamy jej w takcie gotowania do różnych potraw, a mało kto zdaje sobie sprawę ze zdrowotnych właściwości pieprzu, a szczególnie z działania piperyny – jednego z głównych jego składników. Ostatnio jednak zyskuje na popularności i można ją znaleźć w wielu suplementach diety. Dlaczego?

Piperyna w suplementach

Zbawienny wpływ piperyny na proces odchudzania nie jest tylko marketingowym zagraniem, a faktem potwierdzonym przez liczne badania. Od 2012 roku naukowcy mają pewność, że piperyna przyspiesza usuwanie zbędnej tkanki tłuszczowej, usprawnia metabolizm i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Największą zaletą piperyny jest to, że przyczynia się do poprawy pracy trzustki i wydzielania soków trawiennych. Tym samym wpływa na to, że pokarm krócej zalega w żołądku i jelitach. Dodatkowo pobudza wydzielanie adrenaliny oraz noradrenaliny w zakończeniach nerwów współczulnych.

Piperyna pozwala organizmowi na szybsze trawienie, jednak bez strat w wartościach odżywczych przyjmowanego pokarmu. Zwiększa ukrwienie, dzięki czemu wszystkie substancje mogą dostać do odpowiednich tkanek skuteczniej.

Piperyna a sport

Piperyna powinna również zainteresować sportowców, ponieważ wpływa na sprawniejsze usuwanie kwasu mlekowego z mięśni, zmniejsza odczuwanie bólu oraz niweluje wolne rodniki. Dodatkowo wzmaga koncentrację, wpływa na lepsze samopoczucie i odracza odczuwanie zmęczenia. Zwiększa odporność nie tylko na wirusy i bakterie, ale również na stres. Jest zatem jednym z najlepszych naturalnych suplementów, który sprawdzi się zarówno u osób będących aktywnych fizycznie na co dzień, jak i tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia.

Inne właściwości piperyny

Wykazano, że piperyna może znacznie zwiększyć wchłanialność selenu, witaminy B, witaminy C, koenzymu Q10, beta-karotenu, a także innych składników odżywczych. Piperyna pozytywnie stymuluje enzymy trawienne trzustki, które poprawiają zdolność trawienia i znacznie redukują czas pasażu żołądkowo-jelitowego żywności. Wyniki badań klinicznych piperyny z lekami wskazują, że podawana doustnie w pojedynczej dawce od 20 do 50 mg może wysoce podnieść poziom leku w surowicy krwi poprzez zmniejszenie klirensu leków ze źródeł naturalnych lub syntetycznych. Absorpcja ta ma związek ze zwiększonym ukrwieniem układu pokarmowego. Postulowano także właściwości termogeniczne, jak również udział piperyny w procesach wzrostów bioenergetycznych.

Cena, zastosowanie i dostępność

Piperyna od kilku lat jest dostępna w Polsce i występuje w licznych suplementach. Możemy ją kupić w aptekach, sklepach z odżywkami dla sportowców oraz na aukcjach internetowych. Stężenie piperyny w suplementach waha się od 50% do nawet 95%. Cena nie jest wysoka, nawet jeśli spojrzymy na odżywki z górnej półki cenowej.

Należy zawsze kierować się instrukcją na opakowaniu suplementu, jednak najczęściej zaleca się spożywanie dwóch tabletek dziennie – tych z 95% ekstraktem.

Napisany w Suplementacja przez Glutamina24.pl

Komentarz (1)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *