Suplementy wspierające układ trawienny

Suplementy wspierające układ trawienny

 

Sportowcy mogą czasem czuć się przytłoczeni ilością schorzeń, z którymi muszą się borykać. Choć nie dotykają one każdego i nie występują często, to jednak bywają bardzo uciążliwe. Bóle mięśni, stawów, zawroty głowy, utrudnione zasypianie. Do tej listy należy dopisać również problemy żołądkowe. Przez te zaburzenia niejednokrotnie musimy rezygnować z treningów , a co za tym idzie ograniczają one naszą możliwość rozwoju. Jakie problemy dotyczące układu trawiennego najczęściej występują u sportowców i jak można z nimi walczyć?

 

Ostre bóle w czasie wysiłku – kolki

Kojarzą się z lekcjami wychowania fizycznego w szkole podstawowej, jednak tak naprawdę dotyczą wielu sportowców niezależnie od wieku. Chociaż kolka wydaje się być równie stara, co idea sportu, to jednak do dziś nie zbadano dokładnie jej przyczyny powstawania ani tego, w jaki sposób można jej unikać. Kolka wysiłkowa objawia się ostrym bólem w okolicach brzucha i spowodowana jest nagłym skurczem mięśni gładkich lub jelitowych. Bardzo często jej pojawienie się nie ma żadnego związku z groźnymi chorobami – jest po prostu domeną niektórych osób, które mają predyspozycje do jej występowania (szacuje się, że nawet 1/3 biegaczy ma z nią stały problem).

Jednak dobra wiadomość jest taka, że na kolki można się uodpornić oraz złagodzić jej objawy. Pomocne tu okazują się napoje izotoniczne oraz spożywanie płynów o niskiej zawartości węglowodanów.

Paląca zgaga

Pieczenie w przełyku, które doprowadza do szału – tym właśnie jest refluks żołądkowo-przełykowy, potocznie zwany zgagą. Jest to popularne zaburzenie, jednak wraz z wysiłkiem fizycznym zwiększa się intensywność objawów oraz częstotliwość ich występowania. Gdy pojawia się po raz pierwszy wiele osób panikuje, ponieważ zgadze towarzyszy również ból w okolicy mostka. Refluks to tylko oddziaływanie kwasów żołądkowych na wyższe partie układu trawiennego. W czasie treningu jelita nie są wystarczająco ukrwione, a wysiłek zmusza organizm do szybszego trawienia resztek pokarmowych – stąd wyrzuty kwasów. Zgagi nie można jednak lekceważyć. Po pierwsze dlatego, że znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i uniemożliwia prowadzenie treningów, a po drugie dlatego, że może być objawem dużo groźniejszej choroby.

Najczęściej ze zgagą walczą kulturyści i zawodnicy innych sportów siłowych. Nie omija również biegaczy czy kolarzy. Pomocne w walce z refleksem i nadkwaśnością okazują się być suplementy zawierające w swoim składzie aloes, który wykazuje działanie łagodzące. Wiążąco na kwasy działają minerały, takie jak magnez i potas. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdzą się drobne przekąski z orzechów lub migdałów.

Nieprawidłowa praca jelit

To właśnie ona jest odpowiedziana za szereg różnych, nieprzyjemnych zaburzeń. Może objawiać się nudnościami, wymiotami, biegunką, zmniejszonym apetytem. Złe funkcjonowanie jelit w dużej mierze dotyczy wszystkich sportowców, ponieważ wiąże się ze zmianami ukrwienia tego organu – w czasie spoczynku wszystko działa prawidłowo, jednak wraz z wysiłkiem zmniejsza się ilość krwi w jelitach, co utrudnia ich pracę. Dodatkowo niekorzystanie wpływają na jelita również wstrząsy, mniejsza ilość płynów czy odczuwanie gorąca.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku problemów z jelitami jest zażywanie glutaminy i witaminy C. Sprawdzą się także napoje węglowodanowe oraz probiotyki.

Napisany w Suplementacja przez Glutamina24.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *